Galagonya
A galagonya egy piros bogyókat hozó növény, ami az északi félteke mérsékelt területein él, például az Egyesült Államokban, Kanadában és Európában. Ezek a piros gyümölcsök egészen kicsik és kemény, fényes, vörös héj borítja őket. A galagonya bogyóit többféle gyógyászati célra is felhasználják.
A népi gyógyászatban leggyakrabban alkalmazott szívgyógyszerek egyike a galagonya. A növényt évszázadok óta ismerjük, a cserje többnyire kertekben, szántóföldek szélén nő, vadon vagy telepített formában. A kilenc méteresre is megnövő bokor, formára nyesve fehér virágaival, piros bogyóival gyakorta szolgál dekoratív kerítésként is. A tövises növény régebben a balszerencse szimbóluma is volt, sőt állítólag Jézus töviskoronája is e növény ágaiból készült.
A galagonya történetéből
Rossz híre ellenére mindig voltak, akiket jobban érdekeltek a növény tulajdonságai, mint a köré szőtt legendák, noha számos gyógynövénnyel ellentétben a galagonya viszonylag későn került be az európai gyógyászat kelléktárába. Az első ismert feljegyzések egyike 1305 körül keletkezett, s szerzője még köszvény ellen ajánlotta, ám egyes források szerint a népi orvoslás szívpanaszok enyhítésére is használta.
Ez utóbbi alkalmazásmódot igazolták később a 19-20. századi vizsgálatok, melyek szerint a galagonya az egyik legkiválóbb szívre ható gyógynövény. E kutatások során kiderült, hogy a növény úgy erősíti és szabályozza a szívműködést, hogy jóformán semmilyen mellékhatása nincs, s ezért tartós kezelés is végezhető vele. Még egyéb betegségre felírt gyógyszerrel együtt is szedhető, csupán arra kell ügyelni, hogy rendszeres alkalmazásával azok szükséges mennyisége bizonyos idő után csökken. Ezért azok, akik az előírt terápia mellett a galagonyát is szeretnék kipróbálni, feltétlenül konzultáljanak orvosukkal, s beleegyezése nélkül semmiképp se változtassanak a korábban előírt adagokon.
Gyógyhatása
A galagonya hatóanyagait a növény leveleiből, virágaiból, illetve piros bogyó terméséből vonják ki, olykor egyszerre mindháromból. Mindenekelőtt anginás mellkasi fájdalmak megszüntetésére, magas vérnyomás csökkentésére, szívbetegségben szenvedőknél a szívösszehúzódások hatékonyabbá tételére, illetve szívritmuszavarok (főként az extraszisztolé és a szapora szívverés) megszüntetésére használják.
A növény közvetlenül erősíti a szívizomsejteket, növeli a szívizom munkabírását, teljesítményét, tágítja az ereket, javítja a szívizom vérellátását és a szívösszehúzódások erősségét. (E gyógyhatásnak különösen nagy hasznát veszik az enyhe szívbetegségben szenvedő betegek, akiknek kezelése így nem igényel erősebb gyógyszereket.) Hatóanyagai infarktus után a szívizomzat vérellátását, az ér újraképződését segítik elő, a vérnyomást és pulzusszámot csökkentik, s ezzel együtt fokozzák a szervek és az izmok vérellátását. A 40 év feletti, keveset mozgó, rendszertelenül táplálkozó, dohányzó, nagy igénybevételnek, erős stresszhatásoknak kitett menedzserek szívműködési zavarainak megelőzésére is kiváló megoldás a naponta fogyasztott galagonyatea.
Szerteágazó hatását a galagonya a benne található nagy mennyiségű flavonoidoknak ezek közül is a proantocianidin complex oligomereknek (PCO) is köszönheti, mely vegyületek hatékony antioxidánsok.
Mint számos gyógynövénynél, úgy a galagonyánál is igaz, hogy rövid kúrától nem várhatunk eredményt. Nagyon fontos a tartós, naponkénti alkalmazás, azonban huzamosabb ideig tartó alkalmazása során is teljesen veszélytelen, nem alakul ki hozzászokás, hatóanyaga nem toxikus, s nem halmozódik fel a szervezetben.
Tágítja az artériákat
A galagonya kémiai vegyületei különösen hatékonyak a koszorúerek kitágításában, állítja Phyllis Balch táplálkozási szakértő. A galagonya hatékonyan csökkenti a vérnyomást, ami a szív terheltségét csökkenti. A koszorúerek tágításával fokozódik a szív oxigénbegyűjtő képessége.
Pangásos szívelégtelenség
Pangásos szívelégtelenség egy olyan állapot, amely akkor jelentkezik, amikor a szív fokozatosan egyre kevesebb vért képes kipumpálni a testbe. Így a vér általában visszatér, vagy ott marad a szívben és pangani kezd. Duzzanat és vizenyő alakulhat ki a szív izmaiban. A galagonya kémiai vegyületeinek köszönhetően azonban a pangásos szívelégtelenség mértéke is csökkenthető, mivel ennek a növénynek erős vízhajtó tulajdonságai vannak. Ezek a vegyületek javítják a szív pumpáló képességét és a keringési rendszer állapotát.
A galagonya előnyei
A galagonya egy olyan gyógynövény, amit általánosan nagyon sokféle betegség kezelésére használnak. A Michigan Egyetem Egészségügyi Szervezete kimondja, hogy a galagonyát leggyakrabban a szív- és érrendszeri problémák kezelésére használják. A galagonyának a leveleit, a szárait, a virágát és a gyümölcsét is fel lehet használni egészségügyi célokra. Ha azt tervezzük, hogy galagonyát kezdünk el rendszeresen fogyasztani egy egészségügyi probléma kezelésére, akkor érdemes először felkeresni orvosunkat, hogy jobban megismerjük a gyógynövény egészségügyi hatásait.
Előnyei
Ed Smith gyógynövény szakértő szerint a galagonya számos egészségügyi hatást képes kifejteni. Többek között helyreállítja a verőerek és a szív működését, fokozza a vérkeringést, kitágítja a szívizmokat, javítja a koszorúerek állapotát, fokozza a szívverés erejét és ritmusát, valamint segít szabályozni a vérnyomást. A galagonya hatékonyan táplálja a szöveteket és segít az egészség megőrzésében is.
Használata
Phyllis A. Balch táplálkozási tanácsadó állítja, hogy a galagonya hasznos a vérszegénység, a szív- és érrendszeri panaszok, a keringési zavarok, a magas koleszterinszint és a csökkent immunitás kezelésében. Ed Smith kiemeli, hogy a galagonya különösen hasznos a degeneratív szívbetegségek kezelésében, a gyengeség okozta súlyos vagy fertőző betegségek leküzdésében és a magas vérnyomás normalizálásában. A galagonyát fel lehet használni a gyenge vagy sérült szalagok és inak renoválásához.
A galagonya kardiovaszkuláris hatásai
Vérhígító
A galagonya kivonat hasznos alternatívája lehet a jelenleg kapható szintetikus vérhígító gyógyszereknek, állítja a török Anadolu Egyetem Farmakológiai Osztályának tanulmánya. (A tanulmány 2010. decemberében jelent meg.) A kutatók megállapították, hogy 91 és136 mg/testtömeg kilogramm galagonya kivonat igen hatásosnak bizonyult, hogy megszüntessék a vérrögöket a laboratóriumi egerekben 24 órán belül. A kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy a galagonya hatékony vérhígító szer és alacsony mellékhatású profillal rendelkezik.
Szívbénulás
A szívbénulást is meg lehet előzni a galagonyával, állítja a Michigan Egyetem Orvosi Intézete. Egy 2009-es tanulmány arról számol be, hogy azoknál a patkányoknál, akik öt hónapon át kaptak napi 60 mg galagonya kivonatot, nem alakult ki a stressz okozta túltengés a bal kamra aorta szűkülete, így tehát a szívbénulás jelei nem voltak megfigyelhetőek az állatokon.
Ischaemia
A galagonya védi a szívet az úgynevezett a rebound effektustól, az úgynevezett ischaemiás-reperfúziós károsodástól, ami általában oxigénhiány következtében alakul ki - állítja a Kínai Tudományos Akadémia Orvostudományi Intézete. Egy 2009-es tanulmány beszámol arról, hogy a galagonya kivonatot olyan szív sejtekbe fecskendezték, amiknek alacsony volt az oxigénellátottságuk, majd a gyógynövény hatására a helyzet normalizálódott. A kutatók megjegyezték, hogy a szuperoxid-dizmutáz enzim szivárgása is csökkent, ami a szívizom-károsodást jelezné.